Naposledy aktualizováno: 17.01.2018 08:01:22
Na úvodní stranu

Obecní knihovna Libčeves

 

Víte, že…?

 

O KNIHÁCH

 

Nejmenší kniha na světě má rozměry 2,4 krát 2,9 milimetru? Má 26 stránek a jejím autorem je Josua Reichert, německý typograf. Chcete si ji koupit? Potřebujete na ni asi 2 000 Kč. Obsahuje písmena abecedy.

 

Naopak největší kniha světa má v rodném listě jako zemi uvedené Čechy. Možná jste už slyšeli o tajemné knize s názvem Codex Gigas, která vznikla ve 13. století. Nazývá se též Ďáblova bible, prý proto, že mnichovi, který ji měl napsat za jedinou noc, pomáhal sám vládce pekel. Kniha má 312 listů, váží 75 kilogramů a její rozměry jsou 92 cm na výšku, 50 cm na šířku a 22 cm tloušťka.

 

Nejprodávanější knihou světa je Bible, na druhém místě je islámský Korán. Třetím nejprodávanějším titulem je Guinessova kniha rekordů. Přeložena byla již do 37 jazyků a po celém světě se jí prodalo více jnež 100 milionů kusů.

 

K těm, které nejvíce ovlivnily svět, se podle různých kritérií řadí například Marxův Komunistický manifest, Hitlerův Můj boj, Harry Potter od J. Rawlingové, Druhé pohlaví od S. de Beavoir, Kerouacův román Na cestě či Goethovo Utrpení mladého Werthera.

 

Je nějaká kniha, která vás hodně ovlivnila? Napište nám to do rubriky vzkazy. Děkujeme.

 

 

První tištěná kniha na světě? Najít jednoznačnou odpověď není jednoduché, záleží na definici tisku. Za první ručně tištěnou knihu je považována Sútra nejvyšší moudrosti ostré jako diamant, vydaná roku 868 n.l., jak informuje server citarny.cz. Vytištěna byla na svitku 5,3 metru dlouhém a 26,5 cm širokém. Velké oblibě se těšila a těší především u vyznavačů zenového budhismu.

První kniha vytištěná pomocí strojového knihtisku byla Gutenbergova Bible. Johanness Gutenberg ji vydal v roce 1454. Byla psána latinsky a vyznačovala se bohatě zdobenými ilustracemi. Hlavním významem vynálezu knihtisku byl fakt, že knihy vznikaly ve větším množství, což zásadním způsobem ovlivnilo nejen rozvoj čtenářské gramotnosti, ale samozřejmě i vzdělanosti.

 

 

O AUTORECH

 

Michal Viewegh

 

Po maturitě na gymnáziu začal studovat politickou ekonomii socialismu? Pak toho ale nechal, chvíli pracoval coby noční vrátný, aby následně v letech 1983–1988 vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor český jazyk a literatura — pedagogika. Po vojně působil jako učitel na ZŠ, ale kvůli divadelní hříčce, kterou sepsal pro účely školní akademie a jež prý byla skrytým útokem na mladé kapitalistické zřízení, ze školství odešel. Nastoupil jako redaktor do tehdy ještě slavného nakladatelství Československý spisovatel na Národní třídě, ale v roce 1995 odešel na volnou nohu. Naštěstí pro všechny čtenáře, kteří ho mají rádi, protože mohl a může psát, psát a psát… A protože je nyní na tom zdravotně ne úplně dobře, přejme mu všichni brzké uzdravení:-)